Страхил е малко село в община Вълчи дол, близо до границата с област Добрич, както и до някогашната граница с Румъния. Населението на селото е едва 17 души, предимно възрастни хора.
Десетилетия назад обаче съвсем не е било така. Животът в село Страхил е процъфтявал, имало е работа и за младите. Нещо, което днес го няма.
Много често, когато посещаваме села, без значение малки или по-големи, хората които срещаме говорят предимно в минало време. "Някога в селото беше друго", е изразът, който чуваме почти всеки път. И в село Страхил тази носталгия към някогашния живот там, а и в българските села като цяло, се усеща осезаемо. Особено в разговора ни с кмета на селото Димитър Йолов. Човек, който не е родом от Страхил, но е израстнал тук и от дълго време се грижи за благото на своето село. Погрижи се и за нас с колегата Румен Сарандев като ни изпрати човек, който да ни изтегли от калния коларски път между Страхил и съседното село Орлова могила. Интересното е, че на този път ни изпрати навигацията в "Гугъл", според която това е официален път. Оказа се, че съвсем не е така и го разбрахме по трудния начин.
Калта беше замръзнала, а и предния ден беше валял сняг. Минахме около три километра без проблем и в един момент, точно преди един баир затънахме. За щастие успяхме да се измъкнем от трудната ситуация благодарение на местния арендатор Стоян Митев, който ни изтегли от калта. И 2 километра по-напред вече бяхме в село Страхил. След като се поизчистихме от калта, кметът Димитър Йолов ни покани в кметството, но първо ни зачуди на акъла защо сме се доверили на навигацията с изкуствен интелект и ни каза, че е трябвало да минем през Генерал Киселово и Звънец. Направи впечатление, че улиците в селото не са в особено добро състояние, пътят до него (но, не коларския) също. Кметът Димитър Йолов обаче се надява, че той ще бъде оправен, защото добрата инфраструктура по думите му, е една от предпоставките младите да се върнат на село.
В селото няма магазин, а хляб се раздава в кметството по график. Лекар хората посещават в село Генерал Киселово. В съседната постройка в двора на кметството се е помещавала Земеделската кооперация в село Страхил. Сега е останалата само табелата. Съвсем скоро помещението ще се превърне в пенсионерски клуб, ме увери кметът Димитър Йолов. С него си поговорихме и за обезлюдяването на селата, както и за политическата криза в България. Оказа се, че хората в селото се вълнуват доста от случващото се на политическата сцена. И са по-скоро разочаровани и отчаяни, отколкото обнадеждени.
Със същата усмивка и шеговито Стоян Митев ни разказа как негов работник, докато говорел с любимата по телефона, на слушалките, му счупил една от машините и човекът дал хиляди левове да я оправи. И още интересни истории ни разказа на раздумка пред кметството. Хубаво е понякога да се гледа на проблемите с ирония и насмешка.
Ние не бяхме обаче единствените гости в село Страхил. Там беше и кметицата на съседното село Звънец Есма Хасанова, с която също си поговорихме. Преди година наш екип е посетил Звънец и след това е бил оправен проблемът им с пътя. Пожелахме и сега да сме на късмет, този път на село Страхил и след време като дойдем пак, пътят да е оправен.
Видяхме и доста поразрушени къщи и сгради в село Страхил. На места човек има чувството, че времето е спряло. Има и по-хубави и добре поддържани къщи. Село Страхил обаче сякаш олицетворява до голяма степен ситуацията в малките села – намаляващо население, недобра инфраструктура, а полуразрушените къщи символизираха разрухата в доверието на хората от малкото село към тези от които зависи животът им да стане по-добър. Надежда обаче има, докато има и хора като бай Стоян или кмета Димитър Йолов, които са пример за по-младите. С надеждата младите да се върнат на село и да дойдат по-добри времена в малките населени места потеглихме от село Страхил.
Идеалното утро според някои било да се събудиш, да се протегнеш, да се усмихнеш, да се обърнеш на другата страна и да заспиш отново. Сутрешният екип на Радио Варна обаче не е съгласен с това твърдение. Идеално е това утро, което започва с кафе, усмивка и „Новият ден“. В мразовитото утро, Иван Барбов, Емилия Николова и..
Темата за цените на хранителните продукти у нас е на фокус в предаването тази сутрин между 8 и 9ч. Очаквайте коментар от страна на потребители, на Сдружението за достъпна и качествена храна, както и съветите на икономистите относно правилното ценообразуване на стоките от първа необходимост. Обстановката в региона след снежната нощ обобщаваме след..
На 17 февруари в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL). Специално интервю с Jarda Haž (JIG-AI). Представяне на дебютното EP на CARCEROUS "New Age God" – разговор с Иван Козарев и Константин Милев. Иван Лазаров, Трендафил Трендафилов и Бойко Николаев за съвместното турне на TERRAVORE с..
В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден - зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..
В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..