Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vazhdojnë konsultimet te presidenti për formimin e qeverisë

| rinovuar më 21-12-07 4.00.MD
Foto: BGNES

Presidenti Rumen Radeve vazhdon konsultimet politike me grupet parlamentare në Legjislaturën e 47-të të Kuvendit Popullor përpara se të dorëzojë mandatin për formimin e qeverisë.

Më 7 dhjetor, të parët që biseduan me Radevin ishin përfaqësuesit e partisë “Ka një popull të tillë”, e cila po negocion për pjesëmarrje në një kabinet koalicioni me mandatin e partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin”.

“Forca juaj politike tashmë e dëshmoi veten si pjesë e ndryshimit në Bullgari! Shumë votues bullgarë vazhdojnë të shohin tek ju shpresën për një politikë të re dhe të sinqertë”, tha Radev në fillim të takimit.

“Ne kemi deklaruar kohë më parë se do të bëjmë gjithçka që të kemi një qeverisje normale në vend, sepse sfidat janë shumë më të mëdha se 3 muaj më parë”, tha Toshko Jordanov, nënkryetar i “Ka një popull të tillë”.

Ne presim që negociatat me “Po e vazhdojmë ndryshimin” të përfundojnë më 8 dhjetor. Ka një vonesë vetëm për arsye teknologjike. Ky nuk është një problem apo ndonjë dallim. Këtë e tha bashkëkryetari i “Bullgarisë Demokratike”, Hristo Ivanov në fillim të konsultimeve te presidenti. Derisa arrihet marrëveshje, asgjë nuk është e arritur, shtoi bashkëkryetari tjetër Atanas Atanasov.

“Ne e shohim rolin tonë si garantues të një drejtimi të caktuar politik. Këtu përfshihet angazhimi demokratik i kabinetit të ardhshëm, avokimi i lëvizjes drejt Shengenit dhe eurozonës, integrimi i mëtejshëm në NATO”, premtoi Ivanov.

Me një takim me përfaqësuesit e partisë nacionaliste “Ringjallja” përfunduan konsultimet politike të presidentit me shtatë formacionet në Legjislaturën e 47-të të Kuvendit Popullor.

Në kuadrin e takimit udhëheqësi i partisë Kostadin Kostadinov theksoi se nga partia e konsiderojnë “vazhdimin e të gjitha masave të ashtuquajtura anti-epidemike si diçka që duhet të ndalet si praktikë”.

Radev u përgjigj se kur propozohen masa për përballimin e pandemisë, duhet të merret parasysh jeta e çdo bullgari, duke përfshirë edhe faktin që më shumë se 100 persona në ditë vdesin me Covid-19 të konfirmuar.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 25 janarin

Të martën në mëngjes do të jetë e ftohtë, me temperatura minimale nga minus 11 deri në minus 6 °, në Sofje minus 10. Gjatë ditës në perëndim vranësirat do të çahen dhe do të zvogëlohen deri në mot me diell. Në Bullgarinë Lindore moti do të..

botuar më 22-01-24 6.10.MD

NATO-ja po shqyrton dërgimin e avionëve gjuajtës në Bullgari

NATO-ja ka konfirmuar se po shqyrton dërgimin e avionëve gjuajtës në vendin tonë, si pjesë e synimit të vet për të forcuar mbrojtjen e Evropës Lindore në një kohë kur tensionet për shkak të grumbullimit të forcave ushtarake të Rusisë rreth Ukrainës po..

botuar më 22-01-24 4.46.MD

Kirill Petkov takoi Dimitër Kovaçevskin në Sofje

Kryeministri Kirill Petkov e priti homologun e tij nga Maqedonia e Veriut Dimitër Kovaçevski me një ceremoni zyrtare para Monumentit të Ushtarit të Panjohur në Sofje, ku të dy vendosën kurora me lule. Kovaçevski mbërriti në Bullgari për takimin..

botuar më 22-01-24 4.33.MD
Подкасти от БНР