Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Të ardhurat mesatare të bullgarëve u rritën deri në 2006 leva (1025 euro)

Foto: Ani Petrova

Të ardhurat mesatare për anëtar të familjes në tremujorin e parë të vitit 2022 ishin 2006 leva (1025 euro)dhe u rritën me 9.6 për qind krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit 2021, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave. Shpenzimet mesatare totale për anëtar të familjes në tremujorin e parë të vitit 2022 ishin 1821 leva (931 euro) dhe u rritën me 13.3 për qind krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit 2021.

Në strukturën e të ardhurave totale me kuotën më të madhe janë të ardhurat nga paga (56.9 për qind), të ndjekura nga të ardhurat nga pensionet (30.9 për qind) dhe nga vetëpunësimi (4.9 për qind).

Në strukturën e totalit të shpenzimeve kuotën më të madhe zënë shpenzimet për ushqime dhe pije joalkoolike (29.5 për qind), shpenzimet për banim (18.8 për qind), taksat dhe sigurimet shoqërore (13.6 për qind) dhe transport e komunikacione (12.1 për qind).


Më shumë nga rubrika

Vendet e formatit “Rammstein” diskutojnë ndihmën e re ushtarake për Ukrainën

Nuk ka arsye për rifillimin e furnizimeve të gazit për Bullgarinë “armiqësore”, shkruan senatori rus Aleksej Pushkov në kanalin e tij Telegram. “Unë mendoj se Bullgarisë duhet t’i jepet mundësia për të bërë atë që donte aq dëshpërimisht - të..

botuar më 22-08-11 9.04.PD

Parashikimi i motit për 11 gushtin

Të enjten në Bullgarinë Veriore reshjet e natës do të ndalen dhe vranësirat do të çahen. Në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore pas mesditës do të ketë sërish reshje të shkurtra me bubullima. Reshjet do të jenë më të theksuara në rajonin..

botuar më 22-08-10 8.15.MD

Radan Kënev e pyeti Komisionin Evropian nëse interkonektori me Greqinë po vonohet qëllimisht

Eurodeputeti bullgar Radan Kënev pyeti Komisionin Evropian nëse po monitoron përfundimin e projektit për interkonektorin greko-bullgar të gazit dhe nëse qeveritë e Bullgarisë dhe Greqisë dhanë shpjegime për arsyen e vonesës së tij. Kënev gjithashtu pyet..

botuar më 22-08-10 7.10.MD