"Човек до последния си час трябва да се учи на добро" - това е веруюто на народната певица Мария Карафезиева. И допълва: "Нашата народна музика ни свързва със земята и небето над нас. Тя ни дава сили да превъзмогнем всички трудности."
Какво още сподели за слушателите на Радио Варна, навръх рождения си ден (3-ти януари), чуйте в прикачения файл.
Мария Карафезиева е родена на 3 януари 1948г. в село Бъдеще, Старозагорско. Детството ѝ минава в с. Коларово, след като твърде млад умира баща ѝ. Майка ѝ Динка се омъжва повторно. Родителите са против тя да пее народни песни и имат желание да учи стоматология. Благодарение на учителя си по музика Грозев Мария има възможност да участва в училищните концерти с народни песни. Първата, която запява, е научила от радиото - "Нягул на Милка думаше", на голямата тракийска певица Вълкана Стоянова. С тази песен се явява и на окръжен събор в Старозагорските бани, когато е на 16 години. В журито е композиторът Филип Кутев, а Мария получава най-голямата парична награда. Получава покана от Филип Кутев да отиде в София на прослушване в Държавния ансамбъл, но родителите ѝ отказват да я пуснат. Когато отива в Стара Загора да продължи средното си образование, решава, че ще постави точка на учението и ще става певица. Включена е в турне из Ямболския край със Старозагорския народен ансамбъл.
Творческият ѝ живот се свързва с едни от най-известните групи за народна музика в Тракия. Първият сватбарски оркестър, с който запява, е от Чирпан на Атанас Желязков - Лондрата. На 17-годишна възраст се омъжва за акордеониста Альоша Гарджев. През 1975г. работи с Дълбокоизворската група на Бисер Каев - Байрям и осъществява първите си записи в студиото на Радио Пловдив. Записва песните "Пиян бях, булка Петрано", "Три дни гърмяло", "Димка на мама думаше", Разболял ми се млад Стоян" и др.
По това време свързва живота си с известния кларинетист Иво Папазов - Ибряма, който отбива военната си служба в Пловдив. След 1982г. заживяват в старозагорското село Богомилово. Участва във всички продукции на оркестър "Тракия". Раждат им се двама синове - Христо (1987) и Иво (1988).
/ „Кой кой е в българската народна музика”, Николай Чапански /
Учени са открили, че най-силният магнит на света бил възглавницата рано сутрин. Най-силният магнит за събуждане е кафето, а за усмивки и добро настроение – сутрешната програма на Радио Варна. Новият ден ви очаква на любимите честоти във времето от 6.00 до 10.30 часа, в което Иван Барбов, Александър Йорданов и звукорежисьорът Петър Венков..
По ваш сигнал проверка защо се бавят плащанията от държавата към социалните асистенти? Интерюв със заместник-кмета на Община Варна Снежана Апостолова. Дипломанти от Института за кулинарни изкуства във Варна представиха своите проекти под наслов „Иновация и креативност“. Правната комисия към Общински съвет-Варна даде положително..
Каква е съдбата на излезлите от движение автомобили, които все още са паркирани в много от варненските квартали – разговор по темата със зам.-кмета в Община Варна, Илия Коев; Репортаж от ул. „Д-р Пискюлиев“ във Варна, където от днес стартира асфалтиране на улицата, по която се извършваше ремонт дълго време. Това ще доведе до използването на..
„Сутрин като стана, нямам търпение да си легна“, беше написал някой в социалните мрежи тази сутрин. На тези, които нямат търпение да превключат на честотите на Радио Варна когато станат, Иван Барбов, Александър Йорданов и звукорежисьорът Недялко Добрев обещават приятни сутрешни емоции във времето от 6.00 до 10.30 часа. Сладко да ви..
Специално интервю с Melissa Bonny (AD INFINITUM, KAMELOT). Представяне на дебютния албум на UNTOLD STORIES " Wind and Memories" – разговор с Даниел Елисеев. Димитър Димитров за новия албум на АТЛАНТИК "Atlantic In The Ocean Of Metal". В предаването ще звучи музика на: NIGHTMARE, К.П.М.Д., MASTER, H.E.A.T, GBH, VALHALORE, ALIEN WEAPONRY и др...
Страхил е малко село в община Вълчи дол, близо до границата с област Добрич, както и до някогашната граница с Румъния. Населението на селото е едва 17 души, предимно възрастни хора. Десетилетия назад обаче съвсем не е било така. Животът в село Страхил е процъфтявал, имало е работа и за младите. Нещо, което днес го няма. Много често, когато..