"Човек до последния си час трябва да се учи на добро" - това е веруюто на народната певица Мария Карафезиева. И допълва: "Нашата народна музика ни свързва със земята и небето над нас. Тя ни дава сили да превъзмогнем всички трудности."
Какво още сподели за слушателите на Радио Варна, навръх рождения си ден (3-ти януари), чуйте в прикачения файл.
Мария Карафезиева е родена на 3 януари 1948г. в село Бъдеще, Старозагорско. Детството ѝ минава в с. Коларово, след като твърде млад умира баща ѝ. Майка ѝ Динка се омъжва повторно. Родителите са против тя да пее народни песни и имат желание да учи стоматология. Благодарение на учителя си по музика Грозев Мария има възможност да участва в училищните концерти с народни песни. Първата, която запява, е научила от радиото - "Нягул на Милка думаше", на голямата тракийска певица Вълкана Стоянова. С тази песен се явява и на окръжен събор в Старозагорските бани, когато е на 16 години. В журито е композиторът Филип Кутев, а Мария получава най-голямата парична награда. Получава покана от Филип Кутев да отиде в София на прослушване в Държавния ансамбъл, но родителите ѝ отказват да я пуснат. Когато отива в Стара Загора да продължи средното си образование, решава, че ще постави точка на учението и ще става певица. Включена е в турне из Ямболския край със Старозагорския народен ансамбъл.
Творческият ѝ живот се свързва с едни от най-известните групи за народна музика в Тракия. Първият сватбарски оркестър, с който запява, е от Чирпан на Атанас Желязков - Лондрата. На 17-годишна възраст се омъжва за акордеониста Альоша Гарджев. През 1975г. работи с Дълбокоизворската група на Бисер Каев - Байрям и осъществява първите си записи в студиото на Радио Пловдив. Записва песните "Пиян бях, булка Петрано", "Три дни гърмяло", "Димка на мама думаше", Разболял ми се млад Стоян" и др.
По това време свързва живота си с известния кларинетист Иво Папазов - Ибряма, който отбива военната си служба в Пловдив. След 1982г. заживяват в старозагорското село Богомилово. Участва във всички продукции на оркестър "Тракия". Раждат им се двама синове - Христо (1987) и Иво (1988).
/ „Кой кой е в българската народна музика”, Николай Чапански /
„Една от най-големите тайни на успеха е да обядваш тогава, когато другите хора закусват“, гласи мъдрост с автор неизвестен. Известни са ползите от ранното ставане, но най-хубавото е, че можете да започнете деня с Радио Варна. Екипът тази сутрин е в състав Иван Барбов и звукорежисьорът Петър Венков, а Емилия Николова ще ни държи в течение с..
На 11 ноември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Tom Englund (EVERGREY, REDEMPTION, SILENT SKIES). TIDEMACHINE и дебюта "What Remains" – разговор с Пенко Скумов (SOUNDPROPHET). В "Мазето на Вакашински" – експертът по екстремен метъл Албена Цолова – Бета, Борис Павлов (EMBRACE BY DARK) и Ясен Вакашински представят концертите..
Днес бе дадено началото на 51-вото Народно събрание.Първото заседание се проведе на фона на политически и граждански протести, както и на демонстрации пред сградата на парламента. Какво е мнението на варненци за новите народни представители и какви са очакванията им за работата на депутатите?; 16 са депутатите от Трети изборен район - Варненски,..
Два дни без вода изкараха живеещите в района на ж.к."Възраждане"1 и ж.к."Възраждане" 4. ВиК-Варна на два пъти удължава срока за отстраняване на аварията, последно ремонтът трябваше да приключи 4 часа тази сутрин . Репортаж в 7.40 часа. Първият сняг падна в Стара планина и на връх Шипка. Макари само сантиметър снегът ни припомни, че..
„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ - съвместна изложба на фотографите Олександър Барон и Румен Сарандев „Храбрият оловен войник“ – премиера във варненския Куклен театър Актрисата Радина Боршош влезе в ролята на Ирина в „Тютюн“ на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ Художникът Веселин Димов преобрази три билборда във..
В 6.30 часа ще чуем седмичната прогноза от Вяра Рафайлова, синоптик в НИМХ-клон Варна. За Св. Архангел Михаил в 6.40 часа ще разкаже отец Василий Шаган от варненския храм „Св.Николай“. Защо микробиомът е „ключ към здравето“ и какво трябва да знаем за него? Разговор с доц.Светлана Фоткова-Георгиева от факултета по фармация на..