Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инициативата "Хладилник за бедни" между общественото одобрение и забраната на институциите

Снимка: БГНЕС

Какво се случи с инициативата „Хладилник за бедни“ – идея на столичния бизнесмен Стефан Чолаков и на българи, живеещи в чужбина в различни столични квартали и градове на страната да се поставят хладилници, в които да се зарежда храна за нуждаещите се. Скоро след първоначалната изненада и радост от идеята, хладилниците изчезнаха.

В Русе инициативата предизвика одобрението на местните хора, според някои от които това е начин да покажем, че сме благодарни не само на Бог, а и на семействата си, че имаме домове, къде да се подслоним.

Собственици на ресторанти в града изразиха готовност да подпомогнат изхранването на хората в нужда с излишната храна. Ресторантьори са на мнение, че заради отдалечеността на заведенията едно от друго, трябва хладилниците да са поставени на различни места в града.

Местното отделение на Агенцията по безопасност на храните обаче премахна първия хладилник с обяснението, че в институцията са „за“ благородната инициатива, но не може да се рискува здравето на хората без контрол, а храната трябва да бъде пакетирана и етикетирана.

В Пловдив първа срещу хладилника за бедни реагира общината и премахна хладилника от главната представителна улица на града. Инициаторите контрираха мотивите на общината, че в техните хладилници храната е по-безопасна от тази в кофите, от която се изхранват много бедни хора. Намесата провокира доброволците и те призоваха да бъдат изкарани още повече хладилници, които да бъдат поставяни пред заведения, за да бъдат наблюдавани.

Най-хубавото е, когато в подобни инициативи се включват млади хора, отбеляза пловдивски ученик, който участва в доброто дело.

Относно тезата, че няма законова регламентация на подобна благотворителна дейност, Стефан Чолаков коментира, че в България законите се правят така, че обслужват само интересите на политиците.

Повече за инициативата "Хладилник" за бедни можете да научите в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32