Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В защита на предмета Психология в училище

11-годишно дете стана жертва на телефонни измамници в Русе. Фрапиращият случай е от вторник следобед. Досега телефонните измамници атакуваха главно възрастни пенсионери. Сега обаче са избрали нов подход – насочват се към деца. Детето е получило обаждане по телефона по схемата за пострадал близък. Измамниците са му казали, че е пострадала майка му и трябват спешно пари за лечението й. Детето предало на непознат мъж всички пари, които намерило – малко над 200 лв., заедно със златни накити и сребърни бижута. Едва вечерта станало ясно, че е жертва на измама. Нанесената щета е на обща стойност над 2000 лв. Случаят се разследва.

Най-напред човек трябва де се основава първо на себе си като родители. Децата, буквално от 1-2-годишна възраст да започнем да им формираме социални, емоционални умения, самоконтрол, а като станат малко по-големи – самокритичност, себепознание… като станат още по-големи – екипността. Това се прави както се учиш да караш велосипед, каза в „Хоризонт до обед“ Панайот Рандев от секция „Позитивна психология“ на Дружеството на психолозите, коментирайки случая.

Според него тук липсва ролята на училището. Той припомни, че вече няма да се изучава предметът Психология в училищата:

Това са някакви такива абсурди, които показват или липса на експертност, или някаква наглост от лобистки тип, защото има и трето обяснение, което е много обидно, че някой съзнателно иска да изпростеят нашите деца. Ако имаме прости деца, които не могат да се самоуправляват, може по страшно лесен начин политици, бизнесмени, реклами, медии, да ги правят на каквото си искат. Ако съм на себе си, т.е. имам самоконтрол, самокритичност, социални умения, не могат да ме излъжат лесно. Все пак не ми се иска да го вярвам, че държавата съзнателно прави това, защото това вече ще е извратено и си е престъпление, по-скоро е въпрос на криворазбран лобизъм.

Рандев изрази надежда, че всички психолози, специалисти от сродни специалности, преподаватели, родители, както и всички, които са съпричастни и искат да подпомогнат каузата за позитивна промяна и по-конкретно запазването на учебния предмет Психология в училище, да поставят подписа си към интернет петицията.

В звуковия файл може да чуете репортаж на Ася Пенчева от Русе и интервю на Савелина Савова с Панайот Рандев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32