Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва изложението "Образование без граници"

Един от големите китайски университети – Китайският технически университет по електроника и автоматика, който обучава  най-добрите специалисти в света, е гост на изложението "Образование без граници", което ще се проведе от 11 до 13 март в София. Има интерес и в посока Русия, защото самата държава има програма за подпомагане студентите със стипендии за обучение, а качеството на образованието е изключително високо, заяви за "Хоризонт" организаторът на изложението Спас Андреев. Изложението събира училища, колежи, университети и работодатели. На изложението присъстват фирми, които набират директно стажанти, обясни още Андреев.

В рамките на изложението ще бъдат представени данни за образователните тенденции в общ формат за Европейския съюз и в отделен панел, посветен на България.

Най-предпочитаната чужда страна за обучение от българи е Германия. Нашите студенти там са около 3,5 на сто от чужденците във висшите училища, което е близо 7000 души, отчита Евростат, цитирана от БТА. Малта е друга популярна дестинация за български студенти. У нас най-многобройни са студентите от Турция – близо 35 на сто, следвани от младежи от Гърция и Македония. 

В средното образование България има най-висок процент ученици с ниски постижения по четене, математика и природни науки сред 28-те страни-членки на ЕС, е записано в доклада на Европейската комисия за сектор "Образование" за 2015 г.  52,6% от наскоро завършилите у нас започват работа при средно ниво за Съюза над 70 на сто. 

"Образование без граници" е най-голямото образователно изложение в България. За изминалите шест години инициативата представи над 450 изложители от цял свят. На всяко издание присъстват участници от минимум над 18 страни – от Европа, САЩ, Канада, Япония и Русия.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32