Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МОН предлага национално външно оценяване и след 10-и клас

| обновено на 22.07.16 в 15:08
Снимка: БГНЕС
Да бъде въведено национално външно оценяване и след 10-и клас. Това е заложено в Държавния образователен стандарт за оценяване на резултатите от обучението на учениците. В момента национално външно оценяване има след 4-ти и 7-и клас.

Изпитването след десети клас се прави, защото по новия Закон за училищното образование гимназията се разделя на два етапа – 8-10 клас и 11-12 клас. В десети клас учениците обикновено са на 16 години, възрастта, до която образованието е задължително по Конституция.

Предвиждат се два задължителни изпита – за проверка на грамотността и тест за математическа грамотност. Въвежда се минимален брой от две оценки за срок по предмет. Ще има и описателни характеристики на оценките Например: при "среден 3", ученикът постига само основните очаквания и резултати от учебните предмети. По думите на заместник-министъра на образованието Диян Стаматов, липсата на такива определения  е водела до силна субективност:

Аргументацията на учителя, когато текущата оценка е на изпитване, трябва да стане пред целия клас. Ако изпитването е писмено, се прави кратка рецензия под самата писмена работа.

Според новия стандарт, не само в първи, но и във втори и трети клас децата няма да имат оценки, а съответно в свидетелствата ще пише "отлично", "много добро", "добро", "задоволително", "незадоволително". Какъвто и да е резултатът в началното образование, клас няма да се повтаря.

Ако ученикът е отсъствал от училище повече от 30 на сто от учебното време, независимо от причините, ще трябва да се явява на изпит за срочна оценка. При националното външно оценяване в четвърти и седми клас ще има изпити само по български език и литература и математика, останалите отпадат.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32