В предаването „Радио Варна представя” ще си спомним за две значими събития в морската история на Варна и България. Първият ни разказ ни връща в 24-я ден на месец февруари 1942 г. всъщност началото е няколко години по-рано. Периодът 1938-39 година, когато започват първите превози на еврейски бежанци от български пристанища към Палестина. Българските власти не се намесват и не пречат на еврейската емиграция през нашите пристанища, но още по-интересното е, че и германските власти си затварят очите за нея. Първата груба бежанци отплава от пристанище в Бургас с кораба Агиос Николаос, Следват десетки плавания с различни кораби, превозили хиляди еврейски бежанци до обетованата земя. И така достигаме до 24 феруари 1942 година, когато в Черно море пред Босфора, торпилиран от съветска подводница потъва корабът „Струма” със 767 души на борда – евреи-емигранти и български екипаж от 5 души. Сигурните данни за спасени са само за един човек. Още за историята на кораба, екипажа му и за потъването на Струма, разказва историка Атанас Панайотов.
Другото важно за българската морска история събитие, за което говорим по Радио Варна, се е случило на днешния ден през 1916 година. Тогава във Варненския залив при изпълнение на военна операция на българска мина се натъква и потъва руският ескадрен миноносец „Лейтенант Пушчин”. Известно време след това, ръководството на българската армия е пазила в тайна тази морска победа за да не се разкрие къде точно се намира минното поле. Едва няколко месеца по-късно участните в операцията по обезвреждането на „Лейтенант Пушчин” биват наградени, това разкри директорът на Военноморския музей във Варна Мариана Кръстева, която споделя още интересни факти за тази българска морска победа в Първата световна война.
Останките от руския кораб Лейтенант Пушчин бяха открити край нос Галата през 2010 година, а български военни трофеи постъпиха във Военноморския музей като експонати. Сред тях е едно от оръдията на миноносеца / на снимката /, както и един от флаговете на кораба.
Подробностите, чуйте в прикачения звуков файл:
Акцентите от заседанието на ПК „Собственост и стопанство“ към Общински съвет - Варна. В храма „Св. Николай“ във Варна отслужиха молебен за здравето и скорошното завръщане на отвлечените преди година моряци от кораба “Galaxy Leader” Любомир Чанев и Данаил Веселинов. Край Варна се провежда работна среща от инициативата „Достъп до пазара на..
„Сутрините вече не започват с кафе, а с .... отмразяване и подгряване на колата“, беше написал някой в социалните мрежи тази сутрин. Така е, като дойде зима, не пита. А ако вие се питате как да се сгреете в поредното хладно ноемврийско утро – честотите на Радио Варна са вашето точно място. Сутрините не започват с кафе, а с „Новият ден“..
На 18 ноември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Dwid Hellion (INTEGRITY). Представяне на новия албум на МРАКОБЕС "Черна мъст" – разговор с Николай Стефанов. Иван Лазаров (TERRAVORE) за двудневния български траш метъл фест "United We Mosh - Заедно в погото" (22-23 ноември, София). В "Мазето на Вакашински" –..
По повод своята 90-годишнина Радио Варна продължава да изненадва своите слушатели. В навечерието на рождения си ден – 9 декември, най-старото извънстолично обществено радио подарява на музикалните си фенове нов аудиоалбум. Това е продължение на отколешната мисия на Радиото да подкрепя българското изкуство и да създава възможности за диалог между..
От днес се извършва резитба на клони по пътните отсечки във Варна, където минават линиите на градския транспорт. Целта е да се премахне растителността, която пречи на преминаването на автобусите. Р епортаж; Коментар от д-р Мирела Кирякова - директор на РЦТХ - Варна относно промени в правилника за дейността на кръвните центрове , за които..
Актрисата Юлияна Чернева отбеляза 70-годишнината си с театрален пърформанс Археологът Александър Минчев разказва за колекцията си от стари вестници Националният музей „Борис Христов“ представи проекта си „Баси за Борис Христов“ „Диалози II“ в галерия „Папийон“ Художникът Веселин Димов открива изложба "Фрактални пейзажи"..