Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Радио Варна представя" на 13 май- ГРАФИТИТЕ

| обновено на 13.05.17 в 16:05
Снимка: БГНЕС

Най-ранният  графит във Варна  е от преди 18 века. Изписан е върху стените на Римските терми до храм "Св. Атанасий" във Варна. Не  може обаче да се види, защото е заключен зад метална врата.

Какво още провокирало предците ни да посегнат към надписи и какво са открили археолозите - историкът от Регионалния исторически музей във Варна Теодор Роков.  Българите пишели и  ругатни по стените,споделя  археологът проф. Казимир Попконстантинов.

Снимка



Графитите. Изписани са навсякъде. Правят ги всички – и хора, които разбират от улично изкуство, и такива, които изразяват своето мнение без да имат професионална подготовка за това . Рядко се прави организирано, но когато го има,  впечатлява  и се харесва.

Как обаче по света използват добре нарисувани графити за привличане на туристи ще разкаже Нели Вълчева, собственик на галерия"Ларго". Ще дадем думата и на младите творци от Хуманитарната гимназия във Варна, които желаят да рисуват, имат своите идеи, но искат това да стане легално.


"Радио Варна представя" на 13 май с Габриела Гаврилова, точно в 9 часа.  

Ето и част от предаването:

Казват, че красотата ще спаси света. Едва ли имат предвид драсканиците по  сгради. Мнението на млади творци и обикновени граждани за това, което не харесват в "новия облик" на Варна.






„Графитите – за и против” – това е темата, по която работят ученици от 12 клас на Хуманитарната гимназия във Варна. Тя е зададена от преподавателя по изобразително изкуство и естетика Севдалина Драгнева. С фотоапарат децата проследяват динамиката на промяната в облика на Варна. Така те открили, че графитърайтърите във Варна отделят повече внимание върху изкуството. Учениците споделиха, че харесват графити, които носят настроение за всички хора и не биха рисували на непозволени места, защото това е „варварски акт”.

Мнението на 12-класниците Женя, Стефан и Стилиян.




Нели Вълчева от десетина години се занимава с изкуство. Тя е собственик на галерия. Преди години изрисували стените на помещението, където се намирала тогава . Днес г-жа Вълчева разказва:

Много ме дразни, когато се цапат фасадите с тъй наречените „графити”. Преди години, когато галерията беше на друго място, една сутрин фасадата осъмна, надраскана с разни драсканици. Отне ни много време, за да я почистим,  и дълго време след това имаше следи от надписите. Това не създава красота, не създава настроение за никого. То няма нищо общо с уличното изкуство. Във Варна има места, където когато ги видиш, се усмихваш. Там има замисъл, предварителна концепция на артиста и е красиво.

По света има места, където градската управа привлича улични артисти, които променят облика на цели квартали. Така от един западнал квартал той оживявя. Това се е случило в Сеул, за това ми разказа наши приятели - Емануела Цонева и двете й дъщери. Чела съм за други градове, където полезното и приятното се съчетава с изкуство. За Варна като добър пример може да посочим подхода към Аспаруховия мост. Там, където са нарисувани тези графити, не се рисуват други, споделя Нели Вълчева. и още - от разговора с нея. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

НОВИЯТ ДЕН на 20 февруари с Иван Барбов

Идеалното утро според някои било да се събудиш, да се протегнеш, да се усмихнеш, да се обърнеш на другата страна и да заспиш отново. Сутрешният екип на Радио Варна обаче не е съгласен с това твърдение. Идеално е това утро, което започва с кафе, усмивка и „Новият ден“. В мразовитото утро, Иван Барбов, Емилия Николова и..

публикувано на 20.02.25 в 06:47

НОВИЯТ ДЕН в сряда, 19 февруари

Темата за цените на хранителните продукти у нас е на фокус в предаването тази сутрин между 8 и 9ч. Очаквайте коментар от страна на потребители, на Сдружението за достъпна и качествена храна, както и съветите на икономистите относно правилното ценообразуване на стоките от първа необходимост.  Обстановката в региона след снежната нощ обобщаваме след..

публикувано на 19.02.25 в 06:35

На 17 февруари в "От другата страна" по Радио Варна

На 17 февруари в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL). Специално интервю с Jarda Haž (JIG-AI). Представяне на дебютното EP на CARCEROUS "New Age God" – разговор с Иван Козарев и Константин Милев. Иван Лазаров, Трендафил Трендафилов и Бойко Николаев за съвместното турне на TERRAVORE с..

публикувано на 17.02.25 в 14:25
Chart

#797 ТОП 20 (14.02-21.02.2025)

публикувано на 14.02.25 в 10:55
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 14 февруари с Мариела Димитрова

В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден -  зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..

публикувано на 14.02.25 в 06:05

НОВИЯТ ДЕН на 13 февруари с Иван Барбов

В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..

публикувано на 13.02.25 в 06:24
Чаша чай край зимното море

НА СВЕТЛО на 12 февруари с Валерия Василева

Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..

публикувано на 12.02.25 в 13:06