Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Колев-Скил: "Всяка грамофонна плоча е парче история"

БНР Новини

Възраждането на интереса към грамофонните плочи в световен мащаб не подмина и България. През последните години все повече сънародници се завръщат към топлия звук на плочата, продажбите на грамофони прогресивно растат, а в много книжарници и музикални магазини могат да се видят рафтове с албуми на винил. Зад фасадата на тази привидно естествена тенденция обаче стоят хора, които никога не са спирали да се борят за съхраняването на виниловата култура. Един от тях е пловдивчанинът Стефан Колев.

Диджей, продуцент, бендлидер, музикален археолог и собственик на онлайн радио, Скил, както е известен в музикалните среди, вече няколко години организира Музикален пътуващ базар "Soul Searchin'" - място, където всеки може да размени, купи или продаде грамофонна плоча или друг аксесоар, свързан с тази меломанска култура. Базарът има десетки издания в няколко български града, а тенденцията е географският кръг да се разширява. За мисията, на която се е отдал, за нестихващата си любов към винила и за пловдивския Домъ на плочата, Стефан Колев-Скил си поговори с Добо Мързов в съботното издание на предаването 45 оборота в минута, а част от интервюто имаха възможност да чуят и слушателите на Джем сешън:


Другата страст на Стефан Колев е българската музика от 60-те, 70-те и 80-те, като вече повече от 10 години е изправен пред предизвикателството да проправя път за нея в съвременната клубна среда. Тематичните миксове, в които събира шедьоври от тези десетилетия, са един от начините те да достигнат до по-широката публика:


Още от Стефан Колев-Скил ще откриете в интернет платформата bandcamp.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#797 ТОП 20 (14.02-21.02.2025)

публикувано на 14.02.25 в 10:55
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 14 февруари с Мариела Димитрова

В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден -  зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..

публикувано на 14.02.25 в 06:05

НОВИЯТ ДЕН на 13 февруари с Иван Барбов

В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..

публикувано на 13.02.25 в 06:24
Чаша чай край зимното море

НА СВЕТЛО на 12 февруари с Валерия Василева

Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..

публикувано на 12.02.25 в 13:06

"Новият ден" на 12 февруари

Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..

публикувано на 12.02.25 в 06:56
Зимно море

НА СВЕТЛО на 11 февруари с Валерия Василева

Репортаж по темата за безопасния интернет, как да защитим личните си данни в социалните мрежи и да предпазим децата от пристрастяване към онлайн средата. Община Варна проверява инвестиционните намерения за Алея Първа - крайбрежната зона на морската столица. Липсват жизненоважни медикаменти за болните от епилепсия. За почитателите на..

публикувано на 11.02.25 в 13:45

На село в Генерал Колево

За пореден път посещаваме село Генерал Колево, община Вълчи дол. За пореден път изпитваме разочарование, пътувайки по пътя, осеян с дупки. Тук нищо не се променя, независимо от това кой е на власт. Хора и животни стоят в безвремие. В село Генерал Колево се срещнахме с младия кмет Хасан Хасанов и със случайни хора, които бяха до единственото..

публикувано на 11.02.25 в 09:58