Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НА СЕЛО на Бабинден в Голица, Солник и Бърдарево

| обновено на 21.01.18 в 11:56
21
Снимка: Радио Варна,Г.Гаврилова
"Пред хана задрънкаха каруци и спряха. Повече от петнайсет-двайсет души селяни влязоха в кръчмата. Само като ги видеше човек, можеше да познае кои отде са. Ето тия с големите калпаци и с червени антерии, мъже едри, космати. Смятат ги малко диви и ги наричат „въяци“, защото говорят с „ва“: „Иване ва!“ „Ела ва!“ .

Това е откъс от "Вечери в Антимовския хан" на Йордан Йовков. Говори за ваяците - етнографска група, която първоначално населява Източна Стара планина - основно  селата Голица,Козичино(Еркеч), Доброван (Калгамач) и Аспарухово (Ченге). Това са села с много стара история, датираща още от първите векове след основаването на Дунавска България. Самите ваяци имат себе си за преки потомци на Аспаруховите българи, който  останали като остров между славянското население. През годините на османската власт селото се е ползвало с привилегии като дервентджийско село — задължение било на жителите да пазят Дюлинския проход. Нещо,  с което голичани много се гордеят е, че през владичеството в селото никога не са живели турци.

В селото се говори на много интересен архаичен диалект, а интересът към неговото изследване не спира. Името „ваяци“ го дава акад. Любомир Милетич в началото на 20-ти век. Причината за това е честата употреба на сричката „ва“, вместо „бе“, „бре“ и други специфични фонетични особености в говора.

Този говор обаче почти не се среща. Или местните хора не искат да говорят  по този начин пред "външни" хора. Какво се е съхранило -  ще  чуете в предаването.

Село Голица е на 19 километра от Долни чифлик и 50 от Варна. Пътят е четвъртокласен, големите дупки са изкърпени, но основния ремонт на участъка остава мечта.Така, както и намирането на работа и задържане на младите хора в селата. 
     

Няколко неща правят Голица известното село- вероятно сред най-важните са съхранените традиции около Петльовден и паметника на Петела в центъра на селото.

С Петранка Неделчева, ръководител на фолклорната група към местното читалище, тръгваме на гости на бабата с подаръци, сред които и характерната за голишката кухня парена баница или зелник, считана за върха на кулинарията.

Ще разкажем и за родени в село Голица възрожденски деец Атанас Георгиев, които има голяма заслуга за построяването на първата българска църква и училище във Варна, както и за подобно в с. Николаевка, където по-късно живее.

В предаването ще говорим за живота в планината, ще ви срещнем с част от малкото деца в средищното училище, ще търсим перспективите за развитие на района, сред които е и  селския туризъм.

След Голица минаваме и през Бърдарево. Едно от малките села в община Долни чифлик – около 60 човека. В района има все още непроучен  от археолозите римски път в близост до коритото на река Двойница. По улиците се разхождат кокошки. Дворовете са подредени, но хора не се виждат. Местните са предимно пенсионери, но в почивните дни идват и младите от Долни Чифлик. Красивата природа, тишината и спокойствието карат все повече хора да се върнат към корените си. Разказът на хората там.


В Радио Варна представя  разказваме за духа но голичани. Техни наследници са днешните жители на село Солник. Медийната звезда там е баба Радка. Предпочита всички да я наричат така, както  внуците и правнуците. 




Радио Варна в неделя от 8 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 24 февруари в "От другата страна" по Радио Варна

На 24 февруари в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Olof Wikstrand (ENFORCER). Представяне на новия албум на DRIVE YOUR LIFE "Raise Your Power" – разговор със Станимир Ставрев - Ставри и Ивайло Георгиев - Ивака. Разговор с Рая Крумова и Антон Иванов за новия сингъл на KHANЪ "Самодива". В предаването ще звучи музика на:..

публикувано на 24.02.25 в 14:25

НОВИЯТ ДЕН на 24 февруари с Иван Барбов

В понеделник сутрин, минути след 6.00 часа, когато доказано на човек изобщо не му се става от леглото, когато никой не обича никой, а най-обичано е кафето - Иван Барбов, Доротея Николова и звукорежисьорът Иван Тасев ви канят да изпиете вашето кафе на честотите на Радио Варна. Събуждането на новия ден ще проследим ефирно във времето до..

публикувано на 24.02.25 в 06:54

На гости в село Звездица

В месеца на виното и любовта сме. И в месеца на виното и любовта ще обърнем внимание на виното. И на музиката. И на традициите. Но виното е в основата. Любовта опиянява. Виното също. Любовта – тя е навсякъде. Виното – и то е навсякъде, ама, някак си разочарованията след преминаване на опияниението са по-малко или липсват. Та, за виното.  В село Звездица..

публикувано на 22.02.25 в 10:10
Заливът на Варна

НА СВЕТЛО в петък, 21 февруари

Проф. Дарина Найденова – диетолог и преподавател в МУ-Варна за мярката без чипс и понички в училище, за здравната клултура на хранане, както на нас родителите, така и на децата. Ще даде ли решение на проблема тази мярка на Министерство на здравеопазването и какъв е съветът на специалистите - диетолози? Професионална конференция, посветена на..

публикувано на 21.02.25 в 14:28

НОВИЯТ ДЕН на 21 февруари с Мариела Димитрова

Голям кукерски празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей ни канят и на спектакъла „Те идат... кукерите“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол, за който ще ни разкаже директорът на музея в Белия град Радостина Енчева, в 10.10 часа. Най-малките пациенти в област..

публикувано на 21.02.25 в 06:30
Chart

#798 ТОП 20 (21.02-07.03.2025)

публикувано на 20.02.25 в 21:41

НОВИЯТ ДЕН на 20 февруари с Иван Барбов

Идеалното утро според някои било да се събудиш, да се протегнеш, да се усмихнеш, да се обърнеш на другата страна и да заспиш отново. Сутрешният екип на Радио Варна обаче не е съгласен с това твърдение. Идеално е това утро, което започва с кафе, усмивка и „Новият ден“. В мразовитото утро, Иван Барбов, Емилия Николова и..

публикувано на 20.02.25 в 06:47