Технически университет - Варна се утвърди като втори по сила сред университетите у нас в състезателното програмиране и зае трето място от 28 отбора на ХХХІІ Републиканска студентска олимпиада по програмиране. Студентите от Варна се наредиха в крайното класиране с 9 решени от общо 12 задачи веднага след двата отбора на СУ "Св. Климент Охридски". Бъдещите инженери от Варна изненадаха корифеите от журито и с много ефективно решение на една от най-трудните задачи, различно от решението, което предложи комисията.
Тази година домакин и основен организатор беше Американският университет в Благоевград, а състезанието се проведе дистанционно на 9 май чрез платформата www.hackerrank.com. Основният принцип на олимпиадата е да се провежда по правила максимално близки до международното състезание International Collegiate Programming Contest, организирано всяка година от престижната Асоциация за изчислителна техника (Association for Computing Machinery - ACM). Всеки университет може да участва с повече от един отбор. Крайното класиране е по университети и се определя от позицията на най-добре представилия се тим на съответното висше училище. Всеки отбор се състои от трима студенти, които по регламент при провеждане на живо имат на разположение само един компютър в рамките на пет часа за решаване на определен брой задачи. Тази година бяха дванадесет. Поради извънредните обстоятелства, свързани с пандемията от COVID19, това правило беше променено и всеки студент тази година имаше възможност да работи на личния си компютър у дома. Допуска се всеки университет да участва с повече от един отбор, а крайното класиране е по университети и се определя от мястото на най-добре класиралия се отбор на висшето училище. Технически университет - Варна и на това издание на състезанието спази традицията да участва с два отбора в надпреварата - включиха се шестима студенти-бакалаври от специалност "Софтуерни и интернет технологии" и магистър от "Софтуерно инженерство". Ръководители на двата отбора и тази година са ас. инж. Ивелин Ковачев от „Смарт софт“, ас. инж. Нели Калчева от катедра „Софтуерни и интернет технологии“ и доц. д-р инж. Венцислав Николов от катедра „Компютърни науки и технологии“.
"За решаване на задачите състезателите използват езиците за програмиране C++ или Java, а право на участие в олимпиадата имат само университети които обучават студенти в направления 4.6. Информатика и компютърни науки и 5.3. Комуникационна и компютърна техника. Според регистъра на висшите училища в Република България броят на потенциалните участници е двадесет и четири университета - десет от тях взеха участие тази година. Задачите тази година бяха трудни и след тежка борба отбор TUV_1 в състав Станислав Железов - магистър от спец. Софтуерно инженерство, Александър Георгиев и Даниел Атанасов - двамата четвъртокурсници от спец. "Софтуерни и интернет технологии" успя да се представи отлично и нареди варненския университет на второ място в крайното класиране и за пореден път на първо място сред техническите университети у нас, както и сред всички варненски университети" - споделя инженер Ивелин Ковачев, преподавател в катедра "Софтуерни и интернет технологии" в ТУ-Варна и ръководител на състезателите по програмиране. Чуйте цялото интервю в звуковия файл:
Учени са открили, че най-силният магнит на света бил възглавницата рано сутрин. Най-силният магнит за събуждане е кафето, а за усмивки и добро настроение – сутрешната програма на Радио Варна. Новият ден ви очаква на любимите честоти във времето от 6.00 до 10.30 часа, в което Иван Барбов, Александър Йорданов и звукорежисьорът Петър Венков..
По ваш сигнал проверка защо се бавят плащанията от държавата към социалните асистенти? Интерюв със заместник-кмета на Община Варна Снежана Апостолова. Дипломанти от Института за кулинарни изкуства във Варна представиха своите проекти под наслов „Иновация и креативност“. Правната комисия към Общински съвет-Варна даде положително..
Каква е съдбата на излезлите от движение автомобили, които все още са паркирани в много от варненските квартали – разговор по темата със зам.-кмета в Община Варна, Илия Коев; Репортаж от ул. „Д-р Пискюлиев“ във Варна, където от днес стартира асфалтиране на улицата, по която се извършваше ремонт дълго време. Това ще доведе до използването на..
„Сутрин като стана, нямам търпение да си легна“, беше написал някой в социалните мрежи тази сутрин. На тези, които нямат търпение да превключат на честотите на Радио Варна когато станат, Иван Барбов, Александър Йорданов и звукорежисьорът Недялко Добрев обещават приятни сутрешни емоции във времето от 6.00 до 10.30 часа. Сладко да ви..
Специално интервю с Melissa Bonny (AD INFINITUM, KAMELOT). Представяне на дебютния албум на UNTOLD STORIES " Wind and Memories" – разговор с Даниел Елисеев. Димитър Димитров за новия албум на АТЛАНТИК "Atlantic In The Ocean Of Metal". В предаването ще звучи музика на: NIGHTMARE, К.П.М.Д., MASTER, H.E.A.T, GBH, VALHALORE, ALIEN WEAPONRY и др...
Страхил е малко село в община Вълчи дол, близо до границата с област Добрич, както и до някогашната граница с Румъния. Населението на селото е едва 17 души, предимно възрастни хора. Десетилетия назад обаче съвсем не е било така. Животът в село Страхил е процъфтявал, имало е работа и за младите. Нещо, което днес го няма. Много често, когато..