Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Карамазов от голямата сцена до човешки истории в снимки

| обновено на 06.03.21 в 14:14
5
Юсуф
Снимка: Владимир Карамазов

Трудно се намират точните думи за феноменалния талант, който притежава.

Инициалите В.К. всъщност са свидетелство за високо качество, и то във всичко, с което амбициозно се захване без компромис и до край в търсене на професионализма.

Високо е на сцената, високо е и в планината, където се приземява до обикновените хора като равен на тях. В Родопите намира спокойствието и гостоприемството, които не съществуват в големия град. От столичанин често се превръща в родопчанин. Пленен е от красотата на планината, но най-интересни са му хората, които среща там. Като Юсуф от село Крастава. Момчето в черно-бял кадър на снимка, отличена в конкурса на Smithsonian Magazine. Заедно с още една снимка Владимир Карамазов е сред 10-те финалисти в категориите „Хора” и „Природа”.

Ако до сега сме определяли Карамазов като голям актьор, може би през последната година трябва да гледаме на него и като на голям фотограф. Заради световното признание, което получава.

Наскоро той написа следния пост във фейсбук:

"Всяка година Smithsonian Magazine правят конкурс, отворен за целия свят, в който участието е безплатно. Това означава, че се включват страшно много хора. Преди година само си мечтаех да стигна до финалите на такъв престижен конкурс. Вече получих имейл, че съм сред 10-те финалисти в категориите „Хора” и „Природа”. За мен това е като сън. Smithsonian е конкуренция на National Geographic. В Америка е и институция с много дейности, сред които и списание за изследователски теми и проекти.
Най-хубавото е, че единият кадър е типично български с малкия Юсуф от Родопите. Това е най-хубавото за мен, защото искам да показваме на света нашата страна с хубавите ѝ неща и положителните примери. Сега светът ще види Юсуф и ще прочете кратката история за него."

Юсуф първи вижда снимката, която след известно време могат да гледат хора от най-различни държави.
Чуйте какво сподели за конкурса Владимир Карамазов пред репортера ни Ваня Славова:
Истории има навсякъде, дори в закътани селца в планината. В пазвите на разпръснатите махали сред вековните иглолистни гори. Необходимо е обаче някой да ги потърси, да ги открие, да ги чуе, види и заснеме.
На световно ниво се цени автентичността на кадъра. Естествеността на хората, застанали пред обектива. Без излишна поза, в реална обстановка, без грим, без маска. Цени се чистият детски поглед, който всъщност гледа в дълбочина от Родопите към света.
Още чуйте в прикачения звуков файл от автора на снимката:
Очакваме Карамазов на големия екран, с двата проекта, които му предстоят. Но сме убедени, че дори оставени на втори план, фотографските му умения ще покажат разкошни снимки и в близко бъдеще. Такива, които искаме с гордост да гледаме ние българите, а и да виждат хората по целия свят. Защото от Крастава до Калифорния дистанцията в интернет е само на един клик разстояние.
* Екипът на Радио Варна благодари най-искрено на Владимир Карамазов за толерантността да изчака за запис освобождаването на 4-то студио. Големите са големи, защото са склонни да се съобразяват с малки неща.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15