Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Златното сечение" на 17 юни с Валерия Василева: Източната йога и западният човек

От 2014 година 21 юни е Международен ден на йога с решение на Общото събрание на ООН. Тази година заради пандемията от Covid-19 отново всички събития, които са и под егидата на Посолството на Индия в България, са онлайн - отворени за всички, които биха искали да се докоснат до йога и да научат повече за ползите от тази източна система за западния човек.

Как йога разглежда човека - отделя ли физическата от емоционалната и духовната ни страна, с този въпрос започва разговорът в предаването с днешния ни гост - Искра Алексиева, сертифициран преподавател по йога от Българската федерация по йога и НСА "Васил Левски". "Да започнем оттам, че коренът на думата "йога" означава "единство.

Йога разглежда човека като една единица, между физическо, ментално, емоционално, психическо и духовно състояние, които през целия ден се сменят.  През тези състояния ние преминаваме и на база на това би следвало да сме в баланс. Баланса се постига чрез физически упражнения, дихателни техники, от там навлизаме към медитацията. Три са ключовите думи: самодисциплина, която води до сепознание, а чрез себезнанието ние достигаме до себеотдаване".

Т.е. човекът е единство, но преминава през различни състояния във всеки един ден?

Всичко това се случва благодарение на ума, в които се зараждат мислите, мислите се претворяват в емоции, и така ни водят в определена посока. Когато дойде емоция на радост, тялото става много енергично,Когато човек е жизнен и радостен, обикновено отваряме гръдния кош, раменете са назад и вървим сякаш в полет. И обратно, тук е важно самонаблюдението, когато човек е тъжен и нещо се случва отвътре, тогава автоматично затваряме раменете, отпускаме брадичката, т.е. затваряме сърдечната област, там където е любовта.

Тялото е физическият израз на всяка една неизречена емоция. Гняв , завист, ревност – това е онази наша тъмна страна, която бе следвало да подхождаме с разбиране и приемане.

Целта на йога практиките е да обърнем цялото си внимание към нас, чрез самодисциплина , която води до себепознание, да знаем във всеки един момент как се чувстваме, от там идва себеотдаването.

Трябва ли да бъде трудно, когато говорим за физическата страна на йога, да се предизвикваме с трудни пози?

Самата дума асана означава „без усилна поза”, разбира се за да се достигнат някакви резултати на физическо ниво е нужно да преминем малко зад ръба на болката, но не на всяка цена.

Не е нужно да стоим на стойка на глава за да получим разбиране за себе си. Разбира се това е една прекрасна асана, но има и доста по-леки и приятни движения като Паванмуктасана от антиревматичната серия. Със нея се преминава през всички ставни повърхности. В ставите ни се отлагат токсините, така че колкото по-раздвижени и по-гъвкави са ставите ни, толкова по-дълго ще ни служат.

Не е нужно човек да изпълнява трудни асани за да поддържа в добър тонус своето тяло. Примерно упражненията за гръбначния стълб, основните три движения са екстензия, наклон на дясно и на ляво и ротация. Три движения, които ще ни помогнат да преминем през целия ден, и съответно да поддържаме гръбнака си активен и здрав.


Защо в последно време толкова много се спекулира с понятието "медитация"? Много хора пропускат заниманията с физически упражнения, физическата активност и дихателните упражнения и пристъпват направо към дълбоки медитативни техники с надежда това да успокои ума, да им даде яснота и т.н. - правилно ли е това?

Може ли йога да се учи по книга?

Къде и как е подходящо да се практикува йога - на открито, в зала, индивидуално или групово? Как да се включим онлайн в една йога практика - плюсове и минуси?
Повече от разговора с Искра Алексиева може да прочетете тук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
автор: Александър Габровски

ГРАВИТАЦИЯ НУЛА на 2 август със Светлана Вълкова

За 15-ти път Алея на книгата във Варна – гостува Десислава Алексиева – председател на Асоциация „Българска книга“ Представиха юбилейния сборник „Да оставиш след себе си“ по повод 80 години от рождението на Иван Иванов, изследователят на Варненския халколитен некропол Изложбите във Варна: "50 + 10" - дървопластика на Роберт Цанев;..

публикувано на 02.08.24 в 10:51

НА СВЕТЛО 1 август с Мариела Димитрова

В началото на предаването две теми с продължение – защо бяха изсечени десетилетни кедрови дървета в кв. Апарухово и наличието на вода нада допустимото по стандарт в бялото саламурено сирене на пазара, както установи проверка на Асоциация Активни потребители. Утаителят на река Провадийска прелива и инертните материали от него в момента се..

публикувано на 01.08.24 в 14:01

НОВИЯТ ДЕН на 1 август с Иван Барбов

„Колко ме обичаш от 5 до 10?“, попитала жена мъжа си, а той отговорил „не знам, по това време спя“. За всички, които не спят във времето от 6.00 до 10.30 часа часа и обичат денят им да започва с усмивка и добро настроение, превключете на честотите на Радио Варна.   Ще "рисуваме" ефирно началото на новия ден, а Иван Барбов, Жоро Бекяров и..

публикувано на 01.08.24 в 05:53

НОВИЯТ ДЕН на 30 юли с Иван Барбов

„Наспивам се“ е глагол в никое време, гласи послание в социалните мрежи тази сутрин на човек, на който определено ранното ставане не му е любимо. За тези, на които им е любимо да посрещнат деня с Радио Варна, „превключвам на любимите честоти“ е глаголът в сегашно време, който ви гарантира усмивки, добра информираност и добро настроение...

публикувано на 30.07.24 в 05:55

Радио Варна на 90 - епизод 6

В шестия епизод от новото предаване, излъчен на 27 юли 2024 г.,  говорихме за сградите, в които се е помещавало Радиото от 1934-та до днес. Димитър Кулев, ученик в горните класове на Варненската мъжка гимназия и активен участник в кръжока по физика през 1933 г., конструира първия радиопредавател във Варна. Според автентичния разказ на..

публикувано на 29.07.24 в 14:35

На 29 юли в "От другата страна" по Радио Варна

На 29юли в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с David Masion и Rick Casais Miranda (BLANKET HILL). Благотворителният "Varna Rock Adventure 2024" (9-11 август, парк Аспарухово) – разговор с Нивелина Няголова, Бранимир Мангъров и Милен Пенев от мотоклуб "Братя във вятъра". Представяне на новия сингъл на APHASIA "Someone..

публикувано на 29.07.24 в 14:25

НОВИЯТ ДЕН на 29 юли с Мариела Димитрова

13-то заседание на местния общински съвет във Варна. В дневния ред са включени 13 точки.Сред тях са тези за парите за големите инфраструктурни проекти във Варна, които държавата отпуска безвъзмездно и, за които се очаква одобрение на Общинския съвет. В началото възникна и скандал между кмета и общински съветникци относно качеството на..

публикувано на 29.07.24 в 13:06