Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесна работа: Леко следпразнично настроение

Снимка: Ани Петрова

По това време на януари се освобождаваме от тежките трапезни навици и безкрайните наздравици и предпазливо се връщаме към естествения делничен ритъм.

Без стрeс, без да прекаляваме с работните ангажименти, защото не е много подходящо от безкрайната поредица имени дни и приятелски събирания в началото на месеца изведнъж да се гмурнем в море от задачи. Така че, спокойно, внимателно и изключително щадящо за силите и нервите ни, пристъпваме напред в годината с леко и лежерно следпразнично настроение.

При различните хора последното има различен срок на годност.

По-големите работохолици се преборват с него старателно и енергично в рамките на седмица – две. Някои го съхраняват с месеци. Дори познавам юнаци, които имат късмета от щандовете на съдбата да им се падне безсрочен пакет празнично настроение комбинирано със следпразнично. И точно в този промоционален пакет липсва всичко останало: делова атмосфера, задачи за изпълнение, въпроси за решаване...

Просто хората са случили на най-семплата и ведра комбинация, която съдържа веселба и после леко следпразнично настроение, което отстъпва място на следваща веселба, а тя пък, от своя страна, бива изместена от поредното леко следпразнично настроение... И така... безкрайно.

Според един анекдот хората от едната спомената група на първи януари в девет сутринта запретват ръкави да строят мост над Темза и след шест месеца движението по него вече е отворено, а на тези – с промоционалния празничен пакет, в случай че им се наложи да започнат изграждането на винзавод в девет сутринта на първи януари, така светкавично навлизат в темата, че за шейсет минути, до 10:00 часа, са изприщили езици да повтарят: “Наздраве!“. Това от само себе си отлага всички работни проекти за следващата година, а лекото следпразнично настроение по естествен път прелива в следващ прекрасен празник.

В коя от двете групи са по-щастливите хора? Това е спорен въпрос. А къде са по-смислените и полезните, които добавят повече стойност към битието човешко? Според мен, по тази точка не би трябвало да има спорове.

Но знае ли човек? Хора разни, мнения – разнообразни. Коя съм аз, да съдя и да оценявам? Всеки да живее, както му идва отвътре. С едно условие: да не пречи на другите и да не им създава проблеми и ситуации... Съзнателно. Защото неволно, поради незнание или неразбиране, човек често върши какви ли не щуротии... Но това е друга тема и изобщо не върви на днешната лека и лежерна следпразнична рубрика, в която с радост потвърждавам, че доброто настроение и приятният поглед към нещата от живота са лесна работа, стига това да е целта ни.

Желая на всички нас успешна и усмихната седмица и в случай, че запретвате ръкави да отмятате сериозните задачи и да се захващате за важната работа, която сте планирали за 2023 година, бъдете отдадени и вдъхновени, но не се престаравайте, за да имате сили до планирания резултат. Спринтът е хубаво нещо. Само че в житейски план маратонът определено печели по точки. С оглед  на дългосрочната перспектива.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бутан - страната с министерство на щастието

Бутан, малкото кралство в Хималаите, е страна, в която щастието е основно право, което е гарантирано от конституцията. Грижа за това всички да бъдат щастливи задача има Министерството на щастието. Това припомни пътешественикът Пламен Узунов. Щастието се крепи на четири основни стълба. Водещо е житейското правило да живееш природосъобразно, да опазваш..

публикувано на 10.07.24 в 15:57

През април 2024 г. вносът на стоки на България от ЕС се увеличава с 11.9%

През периода януари - април 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 6.4% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 17 680.1 млн. лева, съобщиха от НСИ. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 62.0% от износа за държавите - членки на ЕС .При износа, разпределен според..

публикувано на 10.07.24 в 13:38

Колаген и биотин, строителните материали на красотата

В днешния свят, където външният вид играе важна роля, много жени търсят начини да подобрят здравето и красотата на косата, ноктите и кожата си. Колагенът и биотинът са две ключови съставки, които могат да ви помогнат да постигнете тази цел. Тези хранителни добавки предлагат множество ползи, които ще разгледаме в тази статия. Какво е Колаген?..

публикувано на 09.07.24 в 13:56

ВСУ "Черноризец Храбър" е домакин на обучение, организирано от Българския олимпийски комитет и Червения кръст

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще бъде домакин на обучение по проект „Спортен треньор+“, организирано от Българския олимпийски комитет и Българския червен кръст. Очаква се в него да се включат треньори по над 10 вида спорт от Варна и региона, които работят с бежанци и/или с деца и младежи в риск. Събитието ще бъде открито на 10..

публикувано на 09.07.24 в 11:37

Турция и България с най-ниски нетни доходи в Европа

Турция и България отчитат най-ниските средни годишни нетни доходи в Европа, съответно 8 968 евро за Турция и 9 355 евро за България, съобшава БГНЕС. Според Евростат, официалната статистическа служба на ЕС, Швейцария оглавява списъка с впечатляващата средна годишна нетна заплата от 85 582 евро, която е значително по-висока от всяка друга..

публикувано на 09.07.24 в 07:23
Черна чайка

Черната чайка долетяла във Варна от остров Свети Иван?

Възможно е черната чайка, която през почивните дни стана хит в социалните мрежи, да е долетяла във Варна от остров Свети Иван. Това коментира за Радио Варна Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците. Той обясни, че преди три години на острова е била заснета друга черна чайка. Иванов припомни, че на остров Свети Иван се..

публикувано на 08.07.24 в 14:01

Лесна работа: Пътуване с влак

Когато лятото обгърне с гореща ласка всяко място, далеч от брега, жадуваме за дълъг уикенд край морето. И ето ме, трийсет години след последното си пътуване с железниците, решавам да се метна във влака. В нощния, разбира се, за да получа колкото може повече море. Вече съм на гарата. На електронното табло се мъдри половинчата..

публикувано на 08.07.24 в 12:00