Кръговата икономика е модел на производство и потребление, ограничаващ до минимум отпадъците. Той носи ползи за околната среда, икономиката и всички нас. Средногодишно, Европейският съюз произвежда мад 2.5 млрд.т. отпадъци. По-устойчивият модел за ограничаването и последващото им използване е т.нар. кръгова икономика.
Какво представлява кръговата икономика?
Кръговата икономика е модел, насочен към удължаването на жизнения цикъл на продуктите. На практика това означава възможно най-дълго споделяне, заемане, повторно използване, поправка и рециклиране на съществуващи материали и продукти.
Когато един продукт достигне края на живота си, материалите, от които той е съставен, продължават да се ползват по друг начин. Това се прави отново и отново и така се намалява до минимум изхвърлянето на отпадъци.
Концепцията за кръгова икономика се изгражда в противовес на традиционния линеен модел, при който се използват суровини, създават се неща от тях, те се консумират и остатъците се изхвърлят. Този модел разчита на големи количества евтини и достъпни материали и източници на енергия.
Част от традиционния модел е и вграждането на дефекти в уредите, за да спрат те да работят на определена дата или след определен брой цикли и потребителите да бъдат принудени да си купят нови.
Защо е необходимо да преминем към кръгова икономика?
Търсенето на суровини и енергийни ресурси расте, но много от тях са ограничени по количество. Често те не достигат в рамките на ЕС и европейските страни стават зависими от внос от други държави.
Не трябва да се подценява и ефектът върху околната среда - добивът и потреблението на суровини увеличава консумацията на енергия и емисиите на парникови газове. По-разумното използване на суровини може да помогне в борбата срещу климатичните промени.
Какви са ползите?
Предотвратяването на генерирането на отпадъци, екопроектирането, повторната употреба и други подобни мерки могат да доведат до нетни икономии за предприятията в ЕС в размер на 600 милиарда евро или 8 % от годишния им оборот, като в същото време намалят общите годишни емисии на парникови газове.
Една млада дама, която е завършила средното си образование във Варна, а след това продължава образованието си в един от най-престижните икономически университети в Европа - този във Виена.
"Останах във Варна, заради COVID-19 кризата и се оказа, че тук - във Варна също можах да открия много потенциал за развитие", казва Лиа-Филипа Кирова.
В последните месеци тя се занимава активно с популяризирането на кръговата икономика и с потенциалното включване на гражданите във Варна в нея.
"За да добиете по-добра представа, ще ви дам пример с автомобили. Тяхното споделяне означава, че по-малко хора трябва да купуват собствени коли, следователно това намалява използването на суровини . Ако двигателят на автомобил е счупен, той може да бъде ремонтиран или шасито и интериорът на автомобила могат да бъдат използвани за направата или обновяването на друга кола (повторна употреба). Когато тези части вече не могат да се използват повторно, металът, текстилът и пластмасата на частите могат да се стопят, за да може да се направи нова кола от тях - рециклиране".
14.20 –Започна издаването на новите карти за безплатно пътуване във Варна – какви са проблемите и как ще се решат? 14.40 – На 4 януари отбелязваме Световния ден на Брайловата азбука, разговор с Христо Шипанов - председател на регионалната структура на Съюза на слепите във Варна 15.20 – Пристанище Варна с поглед към 2025-та – говори..
Честита Нова година! Да сме здрави, да има мир и да бъде плодотворна и успешна за всички ни! Ще започне ли днес издаването на новите безплатни карти за пътуване във варненския градски транспорт на пенсионери, ученици и студенти? Ще предизвика ли напрежение липсата на гратисен период межу изтичането на стария вид карти и замяната им с новите..
Честита Нова година! Да сме здрави, да бъде мир и благоденствие! Какво си пожелаха някои от смелчаците от първото къпане в морето за 2025 година във Варна Полша поема ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз на 1 януари 2025 г. за период от шест месеца. Почти две години след като Европарламентът и държавите-членки..
След зарята. След поредния „Сармагедон“. В най-късия ден от годината, когато ставаш, закусваш и то се стъмни. Посрещнете този ден със сутрешната програма на Радио Варна. Късметът от ефирната баница на тези, които превключат на любимите честоти е „Интересни теми, актуални новини и много музикално настроение“. Иван Барбов, Александър..
Радио Варна Ви пожелава весело посрещане на Новата 2025 година! Спорна работа на всички дежурни служители и екипи от здравеопазването, транспорта, сигурността, комуникациите и др. в новогодишната нощ! Репортаж от ЖП гара Варна – на път за дома в последния ден от годината. В пиковите часове в градския транспорт и в моловете, се извършват..
В последния - 11-и епизод на предаването „Радио Варна на 90“, излъчен на 28 декември, слушаме гласовете на хората, които звучат в ефира. За всички тях Радио Варна е с главно „Р“. То е магия, страст, любов, професия, призвание и мисия. Освен говор, радиото винаги е и музика. А зад излъчването стоят десетки хора – звукорежисьори, музикални..
На 30 декември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Ravn (1349). Стоян Желязков, Александър Душков и Георги Богданов за новия миниалбум на КЛАДА "Стъкла". Представяне на новото EP на SVARROGH "Черна песен" – разговор с Димо Димов. Сборникът с разкази „Измерения на болката“ – говори съставителят Милен Димитров. В..